Автор: Оля Стоянова
Участници:
Християн Георгиев, курсант в Националния военен университет „Васил Левски“ в град Шумен
Ивайло Петров, магистър в Техническия университет във Варна, а също и магистър в Икономическия университет във Варна, носител на стипендия „Джон Атанасов“ в областта на компютърните науки
Веселин Маркович – ученик в 11 клас в Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ във Варна
Стоян Викторов, студент в Нов български университет в София.
Лорин Джон, 22 години, който учи за радиожурналист в Германия (продукция на AMS)
Вибке Зелман, 22 години, която учи философия в университета в Билефелд, Германия (продукция на AMS)
Д-р Джулиан Уилямс, технически служител по неинфекциозни заболявания в Световната здравна организация (продукция на RTBF)
Какъв е вкусът към храната на младите хора? Дали наистина младите хора се хранят предимно с бърза храна, или напротив – стават все по-внимателни, спортуват все повече и дори сами отглеждат храната си? Как се отразява на вкуса им възможността да пътуват повече, да опитват нови вкусове и да бъдат отворени към света? И в крайна сметка има ли нещо, което е общо за цялото поколение – дали това е поколението, което е склонно да експериментира, или напротив – младите хора внимателно обмислят разходите си за храна и са много по-практични от своите родители? Кои са модите, на които се поддават младите хора и може ли да се говори за общ вкус към храната на поколението Z?
В следващите минути ще чуем гласовете на Християн Георгиев, курсант в Националния военен университет „Васил Левски“ в град Шумен, Ивайло Петров, магистър в Техническия университет във Варна, а също и магистър в Икономическия университет във Варна, носител на стипендия „Джон Атанасов“ в областта на компютърните науки, на Веселин Маркович – ученик в 11 клас в Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ във Варна, както и Стоян Викторов, студент от Нов български университет в София.
А също и Лорин Джон, 22 години, който учи за радиожурналист в Германия, Вибке Зелман, 22 години, която учи философия в университета в Билефелд, Германия, и д-р Джулиан Уилямс, технически служител по неинфекциозни заболявания в Световната здравна организация.
Ивайло Петров споделя: „Аз също съм от хората, които по принцип се хранят здравословно. Обичам да готвя вкъщи и да се храня с неща, които са здравословни за моя организъм. Аз съм спортист и наблягам да храни, които са полезни за моето здраве. Много рядко си позволявам да ям бързи храни. Смятам, че напоследък тенденцията се променя и много хора започват да се хранят все по-здравословно и по-здравословно.“
Ивайло Петров говори и за участието си в различни обучения по програма „Еразъм“ и за срещата му с различни култури и храни: „Във всяка една от тези типове програми имаме интернационална вечеря, където българският отбор представя традиционна българска храна, но всяка една от участващите страни представя определено ястие и ако се съберем участници от 10 страни, това означава, че на тази вечеря ще има 10 различни култури и 10 международни ястия. Което е нещо наистина изключително, понеже събирайки се около такава маса, можем да вкусим от традициите и културата на много народи. Със сигурност пътуването е част от моя живот и имам една мечта от малък – и тя е да посетя всички страни по света. Действам по този въпрос и гледам на година да успявам да посетя по десетина страни. Надявам се, че и в бъдеще ще е така.“
Християн Георгиев: „Преди много обичах бързата храна – да си купувам чипсове, шоколади, бургери, дюнери. Но не виждах много добър физически резултат върху тялото ми и не се и чувствах добре, бях изтощен, нямах никаква енергия. От инат реших, че ще се науча да готвя, и в момента мисля, че храната, която аз ще си сготвя, за мен е много по-добре, отколкото да отида и да си купя фаст фууд. Винаги има време, когато имаш желание да направиш нещо. И като имам желание да се храня правилно, аз ще намеря това време. Повечето хора от днешното поколение са с наднормено тегло заради този забързан начин на живот, все са изморени и все ги мързи и затова търсят нещо, което бързо да хапнат. Но хората, с които съм заобиколен, спортуваме и гледаме сами да си приготвяме храната и да ядем онова, което е необходимо за нашия организъм.“
Подкастите от поредицата „Generation Z / Поколение Z“ са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Под тепето.